Choď na obsah Choď na menu
 


Android 4.0

 Ice Cream Sandwich

Nové UI a ovládacie prvky

Ako bolo avizované pred uvedením, Ice Cream Sandwich spojil vzhľad a ovládanie Honeycomb a Gingerbread do jedného celku. Grafické prvky a animácie majú skutočne bližšie k neon štýlu v Honeycomb (štýl známy z filmovej klasiky Tron). Nový vzhľad bol vytvorený s ohľadom na vyššie rozlíšenia displejov, väčšie ovládacie prvky a nové gestá by mali uľahčiť prácu s telefónom.

 

S Ice Cream Sandwich pribudla možnosť zbaviť sa systémových tlačidiel mimo displeja, ktoré budú u nových zariadení s HD displejmi prítomné priamo na displeji v rámci systémovej lišty System Bar. Samozrejme aplikácie budú môcť podľa potreby túto lištu prekryť, späť k systémovým tlačítkám sa užívateľ následne dostane cez tlačítko v Action Bar na vrchnej alebo spodnej časti displeja.

Podobné ako v Honeycomb sa bude môcť užívateľ zobraziť posledné spustené aplikácie cez tlačítko Recent Apps v System Bar. Spustené aplikácie sa zobrazia pod sebou s nadhľadmi  medzi ktorými bude môcť užívateľ jednoducho rolovať.

 

Notifikácie by mali byť bohatšie a interaktívnejšie. U malých displejov k ním bude prístup klasický stiahnutím rolety zhora, u väčších displejov budú notifikácie prístupné zo spodnej systémovej lišty.

 

Nový Launcher

Zmien sa dočkal aj defaultný Launcher respektíve home screen (plocha).  Po vzore alternatívnych launcherov umožňuje Ice Cream Sandwich triediť aplikácie do zložiek,  získať informáciu o aplikácií alebo ju odinštalovať priamo zo zoznamu aplikácií prípadne s ňou robiť iné operácie. Aplikácie na spodnej lište s pevnými ikonkami by mali byť voliteľne. Po vzore Honeycomb budú môcť widgety na ploche  jednoducho meniť veľkosť.

 

LockScreen

Lockreen bude umožňovať rýchle spustenie fotoaparátu pohybom zámku smerom doľava na ikonku fotoaparátu. Z Locksreenu bude tiež rýchly prístup k notifikáciam. Na prichádzajúci hovor bude môcť užívateľ reagovať rýchlou smskou bez nutnosti odomknutia zariadenia.

 

Swype

Jednoduchým ťahom (Swype) bude teraz možne mazať notifikácie, rušiť otvorené taby v prehliadači  alebo uzatvárať spustené aplikácie.

Predikcia a diktovanie textu

Vylepšením prešla aj predikcia textu. Systém v novej verzii robí návrhy a opravy slov inteligentnejšie a pohodlnejšie. Návrhy sú zobrazované pod sebou s maximálnym počtom troch návrhov. Zmenou prešlo aj diktovanie textu, ktoré umožňuje režim open microphone – nepretržite plynulé diktovanie textu. Text môže následne užívateľ jednoducho upravovať  jednoduchými klikmi, ktorými vyberie alternatívne slova.

 

Kontrola prenesených dát

Nový Android OS obsahuje zabudovanú kontrolu prenesených dát či už cez operátora alebo Wi-Fi. Užívateľ si môže jednoducho nastaviť limity, ktoré nechce prekročiť a po dosiahnutí  tejto hranice na to bude upozornení.

 

Screenshoty

To čo museli výrobcovia doteraz pridávať samostatne umožňuje Ice Cream Sandwich v základe.  Stiskom tlačidla zníženia hlasitosti (Volume Down) a Power tlačítka získate screenshot obrazovky, ktorý môžete následne zdielať ďalej cez ďalšie aplikácie a služby (mail, mms, twitter, facebook, google+..).

 

Face Unlock

V novom verzii OS už nieje nutné uzamknúť telefón len pod heslo, pribudla možnosť odomykania telefónu rozoznaním tváre vlastníka pomocou webkamery.

 

zdroj: SvetAndroida