Choď na obsah Choď na menu
 


Android 6.0

marsmallow.jpg

 

Ak sa ešte stále nevyznáte vo vylepšeniach sladkého Marshmallow, teraz máte možnosť nahliadnuť do všetkých podstatných noviniek, ktoré pribudnú v rámci aktualizácie na verziu 6.0.

Google sa pri poslednej Android aktualizácii väčších rozmerov nezameral na vizuálne inovácie, ale skôr na lepšie používateľské skúsenosti. Čo to znamená? Znamená to, že miesto aplikácie nového používateľského prostredia (zopár vizuálnych zmien i napriek tomu nastalo) zameral pozornosť na intuitívnejšie ovládanie, prehľadnejšiu správu povolení a tým pádom aj väčšiu bezpečnosť, lepšiu stabilitu, nižšiu spotrebu energie, optimalizáciu, ale hlavne na spätnú väzbu od fanklubu jeho operačného systému. Ako výsledok tu teraz máme možnosť rozšíriť interné úložisko cez microSD kartu či režim Doze, ktorý zabezpečí, aby smartfón, ktorého sa nikto už dlhšie ani nedotkol, nemíňal batériu prostredníctvom synchronizačných procesov nainštalovaných aplikácií.

Gigant ale myslel aj na narastajúci záujem o biometrické technológie. Preto obohatil Android 6.0 Marshmallow základnou podporou pre snímače odtlačkov. Tú doteraz museli ostatní výrobcovia integrovať skrz vlastnú grafickú nadstavbu systému. S poriadnou bezpečnosťou navyše prichádza ďalšia skvelá výhoda – možnosť realizovať transakcie pri platbe za tovar alebo službu iba za asistencie nášho smartfónu. A ako už zrejme mnohí tušíte, Google samozrejme nezabudol ani na integráciu svojho vynoveného platobného nástroja, ktorý nesie názov Android Pay, čo je akousi alternatívou za Apple alebo Samsung Pay.

Menšími inováciami – vizuálnymi a funkčnými – prešiel aj Google launcher. Všimnúť si preto môžete animáciu, ktorá dáva otváraniu jednotlivých aplikácií podarený efekt. Po kliknutí na ikonku je teda vidieť, akoby sa aplikácia otvárala priamo z jej umiestnenia na ploche. Pôsobí to síce nenápadne, ale dáva to systému vyššiu úroveň grafickej kvality. Aplikácie sa dokonca dajú odinštalovať priamo z plochy. Hlavné menu s ponukou všetkých ikoniek aplikácií prešlo viacerými badateľnými zmenami, pričom sa pri listovaní pohybuje smerom nadol, čo je oveľa intuitívnejšie, ako pohyb do strany. Vpravo sa nachádza tzv ‘scroll bar’ na rýchlejšie abecedné prehľadávanie a v hornej časti zase rýchly vyhľadávač konkrétneho softvéru, kde používateľ uvedie jeho názov (alebo len časť z názvu) a okamžite dostane k dispozícii najbližšie výsledky alebo ponuku vyhľadávať v obchode Google Play.

Zmenou ale prešla aj úvodná animácia, ktorá nás sprevádza pri spustení zariadenia. Je plná farieb a pohybu, vyjadruje ale predovšetkým to, že sa zo systému Android stal seriózny softvérový produkt. S verziou 6.0 som mal jednoducho pocit, ako z každého kvalitného a moderného operačného systému. Prehľadná navigácia, minimalistické používateľské prostredie, jednoduché grafické spracovanie v trendy štýle, transparentné bezpečnostné prvky, inteligentné funkcie a v neposlednom rade svižné reakcie sú jednoducho prvky, ktoré Marshmallow bez akýchkoľvek pochýb má. A za to Google teraz tlieskam, pretože sa mu to po rokoch snahy konečne podarilo. Ak ešte doladí niekoľkými menšími aktualizáciami zopár detailov, bude mať byť na čo pyšný.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.